מה זה הפקעת מקרקעין

הליכי הפקעות מקרקעין נחלקים ל 2 שלבים. בשלב הראשון, משונה ייעוד הנכס – קרקע, למטרה ציבורית ובעלי הקרקע יהיו רשאים להגיש תביעה בגין ירידת ערך הקרקע. בשלב האחר, מבוצעת ההפקעה בפועל, במקרה זה, זכאים בעלי הקרקע לפיצויים מופחתים, בגין לקיחת הקרקע בייעודה החדש מהם.

מה זה הפקעת מקרקעין? |

בעוד שלממשלה יש את הכוח לקחת רכוש פרטי במקרים מוגבלים ומסוימים, בשוק הפרטי, ההפקעה עצמה נדירה ביותר ובנוסף, בדרך כלל, הרוכשים יכולים לבדוק אפשרות כזו או אם נכס כפוף לתכנית הפקעה הרשומים (או לא) על גבי המסמכים.

הפקעה עשויה להתבצע למטרות ציבוריות מסוימות, כמו למשל למטרות תשתית (כבישים, מסילות ברזל, שדה תעופה, כבישים מהירים וכו'), בתמורה לפיצוי הולם.

ניסוח תוכנית להפקעת מקרקעין |

על הרשות הרלוונטית והחוקית, לנסח תוכנית עסקית ציבורית ולכנס ישיבה שתסביר את תוכנית זו. נוהל רכישת נכסים ופיצויים וכו' לאלה שיכולים להיות מושפעים מהתוכנית שאותה תרצה המדינה לבצע.

התוכנית צריכה להיות מאושרת על ידי שר המקרקעין, התשתיות והתחבורה או הרשות הרלוונטית, ואז, לאשר אותה על ידי ועדת ההפקעה על מנת לקחת רכוש פרטי תמורת פיצויים.

שימו לב שבדרך כלל הממשלה, תחילה תנהל משא ומתן עם התושבים, לצורך רכישת הנכסים על ידי הצעת פיצוי הולם ומספק, וההפקעה תתרחשת רק כאשר הממשלה והבעלים לא יכלו להגיע למכירת הנכס בצורה מקובלת. משום כך, מומלץ לפנות אל עורך דין נחלות ומושבים שיוכל לסייע בכל ההליך.

הפקעת מקרקעים בחו"ל |

לממשלות הפדרליות והמקומיות, הבאות באמצעות הרשות המבצעת, יש את הסמכות החוקתית להפקיע ולקחת נדל"ן פרטי לשימוש ציבורי. הפקעה, צריכה להיות מלווה בתשלום "פיצוי הולם" לבעלים. בפועל, לבתי משפט יש פיצוי מוגבל לשווי השוק ההוגן של הנכס.

השימושים הנפוצים ביותר בנכסים שנלקחו על ידי הפקעה הם עבור כבישים, מסילות ברזל, צינורות וכן פיתוח תשתיות ושירותים ציבוריים. הפקעה אינה נפוצה במיוחד לאור העובדה שהממשלה בדרך כלל מנהלת משא ומתן על הקרקע ואז מגיעה לעמק השווה עם הבעלים לצורך פיצוי,

פיצוי יכול להגיע במספר דרכים כאשר ברוב מוחלט שלהם מדובר במתן פיצוי כספי לבעלי הקרקע לצורך הפקעת הקרקע שלו

אהבתם את המאמר שתפו אותו עם חברים

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם? מאמרים נוספים בתחום

עורך דין חוזים
Blog
dzrihen@gmail.com

עורך דין חוזים

מבלי שעורך דין לחוזים יהיה מעורב בהסכמים שלכם מול כל גורם אתו תרצו לסגור חוזה – עלולות להיות השלכות חמורות. אתם יכולים לשלם הרבה יותר

קרא עוד »