מה זה הפקעת מקרקעין

הליכי הפקעות מקרקעין נחלקים ל 2 שלבים. בשלב הראשון, משונה ייעוד הנכס – קרקע, למטרה ציבורית ובעלי הקרקע יהיו רשאים להגיש תביעה בגין ירידת ערך הקרקע. בשלב האחר, מבוצעת ההפקעה בפועל, במקרה זה, זכאים בעלי הקרקע לפיצויים מופחתים, בגין לקיחת הקרקע בייעודה החדש מהם.

מה זה הפקעת מקרקעין? |

בעוד שלממשלה יש את הכוח לקחת רכוש פרטי במקרים מוגבלים ומסוימים, בשוק הפרטי, ההפקעה עצמה נדירה ביותר ובנוסף, בדרך כלל, הרוכשים יכולים לבדוק אפשרות כזו או אם נכס כפוף לתכנית הפקעה הרשומים (או לא) על גבי המסמכים.

הפקעה עשויה להתבצע למטרות ציבוריות מסוימות, כמו למשל למטרות תשתית (כבישים, מסילות ברזל, שדה תעופה, כבישים מהירים וכו'), בתמורה לפיצוי הולם.

ניסוח תוכנית להפקעת מקרקעין |

על הרשות הרלוונטית והחוקית, לנסח תוכנית עסקית ציבורית ולכנס ישיבה שתסביר את תוכנית זו. נוהל רכישת נכסים ופיצויים וכו' לאלה שיכולים להיות מושפעים מהתוכנית שאותה תרצה המדינה לבצע.

התוכנית צריכה להיות מאושרת על ידי שר המקרקעין, התשתיות והתחבורה או הרשות הרלוונטית, ואז, לאשר אותה על ידי ועדת ההפקעה על מנת לקחת רכוש פרטי תמורת פיצויים.

שימו לב שבדרך כלל הממשלה, תחילה תנהל משא ומתן עם התושבים, לצורך רכישת הנכסים על ידי הצעת פיצוי הולם ומספק, וההפקעה תתרחשת רק כאשר הממשלה והבעלים לא יכלו להגיע למכירת הנכס בצורה מקובלת. משום כך, מומלץ לפנות אל עורך דין נחלות ומושבים שיוכל לסייע בכל ההליך.

הפקעת מקרקעים בחו"ל |

לממשלות הפדרליות והמקומיות, הבאות באמצעות הרשות המבצעת, יש את הסמכות החוקתית להפקיע ולקחת נדל"ן פרטי לשימוש ציבורי. הפקעה, צריכה להיות מלווה בתשלום "פיצוי הולם" לבעלים. בפועל, לבתי משפט יש פיצוי מוגבל לשווי השוק ההוגן של הנכס.

השימושים הנפוצים ביותר בנכסים שנלקחו על ידי הפקעה הם עבור כבישים, מסילות ברזל, צינורות וכן פיתוח תשתיות ושירותים ציבוריים. הפקעה אינה נפוצה במיוחד לאור העובדה שהממשלה בדרך כלל מנהלת משא ומתן על הקרקע ואז מגיעה לעמק השווה עם הבעלים לצורך פיצוי,

פיצוי יכול להגיע במספר דרכים כאשר ברוב מוחלט שלהם מדובר במתן פיצוי כספי לבעלי הקרקע לצורך הפקעת הקרקע שלו

אולי יעניין אתכם? מאמרים נוספים בתחום

ייעוץ משפטי

כל אדם נזקק, זקוק או יזדקק לייעוץ משפטי לפחות פעם אחת בחייו. ייעוץ משפטי נוגע בכל אספקט של החיים: פיננסים, מקרקעין או נדל”ן, פלילי, מזונות,

קרא עוד »

זכאות לקנאביס רפואי

כמו בכל תרופה, אם החולה מרגיש שיש לו את התנאים המאפשרים את לקיחתה, הוא יוכל לקבלה על ידי הרופא הפרטי שלו. זכאות לקנאביס רפואי אינה

קרא עוד »

כמה עולה חוקר פרטי

מחירו של חוקר פרטי הוא לא זול כמו שבטח חלקכם יודעים. העבודה המאומץ ולעיתים המסוכנת שעושים חוקרים פרטיים, יכולה להיות ההבדל בין זיכוי לאישום בבית

קרא עוד »