מה הפרוש של הסתלקות מעזבון

עיזבון זוהי למעשה מילה נרדפת ליורשה. קורה לא פעם שאנשים אשר אמורים לרשת מכוח ירושה את העיזבון של אחד ההורים, מבקשים להסתלק מהעיזבון. כלומר הם מבקשים שלא ליטול חלק בירושה.

למה זה בעצם קורה?

זה יכול להיות בגלל כמה וכמה סיבות.

ויתור ירושה למען בן הזוג של ההורה – לעיתים מבקש היורש לוותר על חלקו בירושה למען בן או בת הזוג של ההורה שהלך לעולמו. אם מדובר לדוגמא בדירה אותה השאיר ההורה והיורש מבקש להשאיר את הדירה עבור בן הזוג של ההורה על מנת שהוא יוכל להמשיך להתגורר במקום. זוהי רק דוגמא אחת והיא המובהקת והמוכרת ביותר.

הסתלקות מצוואה זוהי למעשה הסתלקות מהחלק בצוואה כאשר אדם שיש לו זכות בירושה מכוח הוראה בצוואה מבקש להסתלק מחלקו.

> קראו על המושג ניהול העזבון

האם כל אחד יכול להחליט על הסתלקות מעיזבון?

אז למרות שמדובר כאן בוויתור לכל דבר, בכל זאת, לא כל אחד יכול להחליט כי הוא מבקש לוותר על חלקו בירושה. מי לא יוכל לוותר על החלק שלו בירושה?

קטין או פסול דין – הסתלקות של קטין או של פסול דין מהעיזבון אינו הליך רגיל ולמעשה הם אינם יכולים להסתלק מהעיזבון. אם הם רוצים לעשות זאת, הם צריכים לקבל אישור מבית המשפט.

הסתלקות מעיזבון אחרי ביצוע עסקה – על פי חוק הירושה לפי דין, יכול היורש לאחר פטירת המוריש, בטרם ניתן צו הירושה או צו קיום הצוואה לעשות עסקה כלשהי באמצעות החלק שיש לו בעיזבון. אם לא מדובר במנה ספציפית. כך גם נושה יכול לעקל את החלק של היורש בעיזבון שירש.

יורש שכבר עשה עסקה כלשהי בחלק שלו מהירושה לא יכול להסתלק לאחר ביצוע העסקה מהחלק שלו בעיזבון.

המועד להסתלקות מעיזבון חייבת להיות לאחר פטירתו של המוריש אך לפני שמתבצעת חלוקה של העזבון.

איך מבצעים הסתלקות מעיזבון?

על מנת לבצע הסתלקות מעיזבון יש לפנות אל הרשם לענייני ירושה. במקרים אשר בהם התיק הועבר אל בית המשפט לענייני משפחה יהיה צורך להעביר את ההודעה אל בת המשפט.

אולי יעניין אתכם? מאמרים נוספים בתחום

ייעוץ משפטי

כל אדם נזקק, זקוק או יזדקק לייעוץ משפטי לפחות פעם אחת בחייו. ייעוץ משפטי נוגע בכל אספקט של החיים: פיננסים, מקרקעין או נדל”ן, פלילי, מזונות,

קרא עוד »

זכאות לקנאביס רפואי

כמו בכל תרופה, אם החולה מרגיש שיש לו את התנאים המאפשרים את לקיחתה, הוא יוכל לקבלה על ידי הרופא הפרטי שלו. זכאות לקנאביס רפואי אינה

קרא עוד »

כמה עולה חוקר פרטי

מחירו של חוקר פרטי הוא לא זול כמו שבטח חלקכם יודעים. העבודה המאומץ ולעיתים המסוכנת שעושים חוקרים פרטיים, יכולה להיות ההבדל בין זיכוי לאישום בבית

קרא עוד »