מקימים חברה? זה מה שאתם צריכים לדעת

אם החלטתם להקים חברה, יש מספר פעולות שונות שאתם נדרשים לבצע, כמו עריכת תקנון לחברה. לכל חברה לפי דיני התאגידים יש מסמכי התאגדות אשר הופכים אותה לחברה. ביניהם גם תקנון החברה המסמכים של ההתאגדות הם ההסכם הבסיסי שיוצרים את התאגיד. הם מסמכי היסוד של החברה. התאגיד והחברה הם ישות משפטית נפרדת מהמייסדים. המסמכים האלה מבססים את היחסים המשפטיים בין חברי תאגיד לתאגיד.

מסמכי התאגדות

בעבר המסמכים החשובים ביותר אשר בונים את ההתאגדות היו התקנון והתזכיר. היום נדרש מחברה רק לגבש תקנון כדי לבנות את ההתאגדות שלה. לא רק חברה רגילה מתבססת על מסמכי התאגדות, גם חברות מיוחדות כמו עמותה או אגודה שיתופית מבוססות על מסמכי התאגדות. חוק החברות קובע כי מסמך ההתאגדות היחיד הקובע היום הוא תקנון החברה.

מתי תקנון נכנס לתוקף?

התקנון נכנס לתוקף עם התאגדותה של החברה כלומר ביום שבו רשם החברות רושם את החברה.
לתקנון יש תוקף מבחינה משפטית כמו חוזה, והוא קובע את מערכת היחסים בין מחזיקי המניות לבין החברה. מי שחותם על התקנון הם מחזיקי המניות הראשונים של החברה שהם למעשה המייסדים של החברה.

מה כתוב בתקנון?

בתוך התקנון כתוב, למשל, כמה מניות יש לכל אחד ממייסדי החברה. הוא גם יקבע כמה מניות יקבלו מחזיקי מניות עתידיים בחברה . התקנון הוא לא מסמך שנוצר פעם אחת. האסיפה הכללית של בעלי המניות יכולה ליצור שינויים ועדכונים לתקנון של החברה. החוק קובע שרק אסיפת בעלי המניות יכולה ליצור שינויים בתקנון ולא שום פורום אחר.

פרטים שונים בתקנון

בתקנון יופיעו בין השאר שם החברה או השמות של החברה. בדרך כלל החברות כותבות שהן רוצות לעסוק בכל עיסוק חוקי. כך הן יכולות לפעול בתחומים רבים והתקנון אינו מגביל אותם לעומתם  יש
שמעדיפים להגביל את תחום עיסוק החברה, ובוחרים תחום עיסוק ספציפי אחד. תקנון חברה גם יכלול את הון המניות וגם הוא יקבע אם החברה היא חברה בעירבון מוגבל או לא, כלומר מהי אחריות המייסדים ובעלי המניות בחברה.

אהבתם את המאמר שתפו אותו עם חברים

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם? מאמרים נוספים בתחום

Blog
dzrihen@gmail.com

פוליסה פיננסית סולידית

מי לא היה רוצה ליהנות מהשקעה בעלת תשואה גבוהה, ללא שום צורך בלקיחת סיכונים מיותרים. אומנם נכון כי ישנם אנשים שנהנים להשקיע במניות, חלקם אפילו

קרא עוד »